arrow 
środa, 20 luty 2019, 07:00  
 

Spis treści

Nowe wersje programów ClamAV i Spamassasin pojawiają się dość często. Ich regularne aktualizowanie zapewnia bezpieczeństwo systemu oraz większą skuteczność walki ze spamem i wirusami. O konieczności aktualizacji ClamAV informują zapisy w logach systemowych generowane w pliku /var/log/clamav/freshclam.log lub /var/log/clamav/clam-update.log...
Nowe wersje programów ClamAV i Spamassasin pojawiają się dość regularnie. O konieczności aktualizacji ClamAV informują zapisy w logach systemowych generowane w pliku /var/log/clamav/freshclam.log lub /var/log/clamav/clam-update.log:
ClamAV update process started at Mon Oct 16 17:11:01 2006
WARNING: Your ClamAV installation is OUTDATED!
WARNING: Local version: 0.88.2 Recommended version: 0.88.5
DON'T PANIC! Read http://www.clamav.net/faq.html
main.cvd is up to date (version: 40, sigs: 64138, f-level: 8, builder: tkojm)
daily.cvd updated (version: 2036, sigs: 8911, f-level: 8, builder: sven)
Database updated (73049 signatures) from database.clamav.net (IP: 195.246.234.199)

Z powyższego przykładowego zapisu aktualizacji bazy wirusów skanera ClamAV wynika, iż aktualnie zainstalowana jest wersja 0.88.2, a zalecana aktualnie dostępna 0.88.5. Czasami, gdy w systemie zainstalowana jest bardzo stara wersja ClamAV zawierająca potencjalne luki lub błędy, pojawiające się komunikaty są znacznie ostrzejsze - zalecają natychmiastową aktualizację.

W przypadku skanera antyspamowego SpamAssassin należy samemu regularnie sprawdzać czy dostępne są nowe, stabilne wersje. W tym celu należy odwiedzić stronę spamassassin.apache.org i przeczytać ostatnie newsy zawierające informacje o udostępnieniu do pobrania nowych wersji. Aby sprawdzić, które awersja skanera jest zainstalowana w systemie należy wydać polecenie:
# spamassassin -V
SpamAssassin version 3.1.3
  running on Perl version 5.8.4

Przed przystąpieniem do aktualizacji należy pobrać źródła najnowszych stabilnych wersji ze stron www.clamav.net/stable.php i spamassassin.apache.org/downloads.cgi np. przy użyciu wget i zapisać je do katalogu /instalacyjne.
# cd /instalacyjne
# wget http://belnet.dl.sourceforge.net/sourceforge/clamav/clamav-0.88.5.tar.gz
# wget http://www.apache.net.pl/spamassassin/source/Mail-SpamAssassin-3.1.7.tar.gz

 
 
 
Copyright © 2019 qmail - serwer pocztowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.